Inspirowane obliczeniem, że w ciągu doby z kapiącego kranu może nam uciec nawet 36 litrów wody. Co prawda to obliczenie jest błędne, cytując komentarz internauty Buszkowice:
"Zakładając, że litr wody waży 1kg, a kropla ok 1g daje nam to 36 000 kropel na 36 litrów. W ciągu doby jest 86 400 sekund (24h * 60min * 60sek). Zatem aby to stwierdzenie mogło być prawdą, w ciągu sekundy musiało by spaść 2,4 krople. Jest to oczywiście możliwe, jednak w takim wypadku nie mówimy już o kapiącym lecz cieknącym kranie i najwyższa pora wezwać hydraulika
Tak czy siak - kran cieknie i nasza woda, czysta i jeszcze nieużywana, płynie do rur, a z nią kolejne grosiki. A za nimi jeszcze inne. Wczoraj był Dzień Mężczyzny Może w swojej łaskawości naprawią kilka rzeczy? Lista grzeszków, zaniedbań, które tworzą się i ewoluują przez zwykłe "niechcemisie"
1. Cieknący kran
Woda ucieka, za wodę płacimy... itd. Strata jest.
2. Kapiący prysznic.
3. Nieszczelny zawór pralki.
4. Zużyta uszczelka w baniaku na wodę do spłukiwania muszli klozetowej.
5. Nieszczelne okna
Za ciepło w kaloryferach też płacimy, drewno czy węgiel do pieca też nie darmowy.
6. Nieszczelne drzwi.
7. Niezabezpieczone pęknięcia w ścianach. (Tak, tak, przyłóż tam rączkę. Zimne, nie? To znaczy, że tędy też ucieka ciepło.)
Obliczając stratę w czasie godziny czy dobry, wychodzi niewiele. Ale przemnożyć to przez rok, 2 lata - to już konkretna suma. Załóżmy, ze na każdym z tych grzeszków tracimy 10 groszy dziennie. To już 70 groszy tygodniowo (mały batonik). 3 złote miesięcznie - dobra czekolada. Ale... 36 złotych rocznie, w dwa lata to już 72 złote. (kilka opakowań ptasiego mleczka na bank).
Panowie - do roboty! :)
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJeżeli chodzi o naprawę cieknącego kranu, to możemy z powodzeniem przeprowadzić ją sami. Zwykle przyczyną awarii jest wadliwa uszczelka. Aby ją wymienić, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały uszczelniające, które dostaniemy m.in. w dobrych sklepach z wyrobami gumowymi np. https://powerrubber.com/. Takie produkty jak gumowe oringi, są z reguły bardzo zróżnicowane pod względem wymiarów. Wymiary oringów muszą być jak najbardziej dokładne.
OdpowiedzUsuń